דבר המנהלת

הורים יקרים ,

בבואנו להגדיר את המושג "בית הספר", אנו נדרשים לשאלה מהותית: מהו תפקידו של בית הספר ומתי ראוי לכנותו 'מוסד חינוכי'?

בעבר היה ברור, כי תפקידו המרכזי של בית הספר הוא הנחלת ידע. מורים שימשו כמתווכי אינפורמציה בלעדיים והעבירו תכנים קבועים לתלמידים.

היום מבינים כולם, שבית הספר הוא אינו מוסד להקניית ידע בלבד, שכן אילו היה תפקידו של המורה להעביר את הידע שברשותו לתלמיד ולהפוך אותו לבעל השכלה, הרי שבשנים האחרונות, עם התפתחות הטכנולוגיה, יכולנו למצוא לו תחליפים טובים יותר. בסביבתנו נוצרו מקורות ידע איכותיים ונגישים לכל דורש.

עולמנו הפך לכפר גלובלי, ובלחיצת מקש ניתן ללמוד על כל נושא ולחוות את החיים בכל נקודה על פני הגלובוס בצורה מוחשית וברורה.

העובדה שבתי הספר אינם נסגרים, ותלמידים ממשיכים לחבוש את ספסליהם, מחזקת את הטענה שמטרתו העיקרית של בית הספר איננה הקניית ידע, אלא הקניית ערכים וכלים להתמודדות עם המציאות המשתנה. פקודה שכזו לא יוכל לבצע אף שבב אלקטרוני. גם המחשב המתקדם ביותר לא יוכל להחליף דוגמה אישית. זהו תפקידו של המורה, בשר ודם.

בית ספרנו "נאות מרגלית- מצוינות בחינוך התורני" הציב לעצמו יעד מרכזי: לטפח בוגר בעל מוסר אנושי ובעל ערכים המסוגל להתמודד בעולם משתנה ומתפתח.

מטרה זו באה לידי ביטוי בשני מישורים:

במישור החינוכי- בכל שנה נבחר לנושא מרכז אחד מן הערכים המהווה נדבך בבניין האישיות. במהלך השנה נערכות פעילויות להטמעת הנושא ולישומו בדרכים של חוויה, של הנאה ושל למידה. במשימות אישיות ובשיתוף ההורים מפנימים התלמידים את הערך הנלמד ורוכשים מידות וערכים שנדרשים להם בחיי היום יום.

במישור הלימודי- ביה"ס "נאות מרגלית" מתאפיין ברמת לימודים גבוהה. מטרת ביה"ס היא עיצוב של לומד עצמאי המסוגל להתמודד בכבוד עם אתגרים לימודיים. ביה"ס מספק לתלמידים סביבה תומכת ומזמן אפשרויות ללמידה עצמאית. במהלך השנה מגישים התלמידים עבודות חקר בנושאים שונים, מכינים דגמים ותוצרים- כאשר המורה הוא המנחה ולא המתווך הבלעדי.

בית הספר עומד בכבוד בכל המבחנים של משרד החינוך ומגיע להישגים נאים.

השילוב המנצח של הקניית ערכים ורמת לימודים גבוהה- הוא זה שמעניק לבית הספר את שמו הטוב ואת הגדרתו האמיתית של מוסד חינוכי.

אני תפילה, שנמשיך להצמיח בגינתנו פירות הילולים, אשר ראויים להתפאר בהם.

שושנה משיח

מנהל